Nasveti – Septabene https://www.septabene.si Trojna moč, ki hitro uglasi vaše boleče grlo. Fri, 14 Jan 2022 10:53:58 +0000 sl-SI hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.8.1 /wp-content/uploads/cropped-512-400x400.png Nasveti – Septabene https://www.septabene.si 32 32 Pastile ali pršilo – kaj izbrati? https://www.septabene.si/koristno/nasveti/pastile-ali-prsilo-kaj-izbrati/ https://www.septabene.si/koristno/nasveti/pastile-ali-prsilo-kaj-izbrati/#respond Fri, 07 Jan 2022 18:16:25 +0000 https://www.septabene.si/?p=1710 Pastile so dobro znana oblika zdravil, ki prijetno vlaži sluznico v ustih. Pršilo pa je posebno primerno tik pred spanjem, ponoči, na sestanku ali na poti.

Сообщение Pastile ali pršilo – kaj izbrati? появились сначала на Septabene.

]]>

Gotovo se je tudi vam že zgodilo, da ste se zbudili z bolečim grlom ali pa vas je praskanje v grlu zmotilo med dolgim sestankom. Ne glede na okoliščine je pomembno ukrepati že ob prvih simptomih (ob praskanju in zbadanju v grlu ali suhi sluznici). Pastile in pršilo Septabene s trojno močjo hitro olajšajo bolečino, zmanjšujejo vnetje in odpravljajo vzrok okužbe.

Kako izbrati med pastilami in pršilom?

Pastile so zelo razširjena oblika, primerna za uporabo v različnih situacijah. Pastile Septabene so prijetnega okusa. Njihova prednost je tudi, da vlažijo ustno sluznico. Delujejo hitro, njihov učinek nastopi že v prvih minutah. Jemljejo se lahko večkrat na dan. Otroci, starejši od 6 let, lahko vzamejo 3 pastile na dan, odrasli pa 3 do 4.

Tudi pršilo Septabene je učinkovito in enostavno za uporabo. Primerno je predvsem tik pred spanjem, ponoči, na sestanku ali na poti. Nekaterim bolj ustreza tudi zato, ker olajšanje občutijo že po 1 razpršku. Odmerjanje je enostavno. Za odrasle in otroke, starejše od 6 let, zadostuje 3 do 5 razprškov na dan.

Katere pastile so prava izbira zame?

Pri pastilah je zelo pomembna kakovost. Nekatere se zaradi slabše kakovosti lahko lepijo na jezik ali ustno sluznico, drobijo ali pa niso prijetnega okusa, kar prav tako negativno vpliva na našo izkušnjo.

V primerjavi s tabletami proti bolečemu grlu pastile prijetno vlažijo sluznico in olajšajo požiranje (tudi sline). Zmoti nas lahko njihov okus ali pa neprijeten občutek omrtvičenosti, ki ga povzročajo. Ta ni povezan z večjo učinkovitostjo, ampak je posledica delovanja lokalnega anestetika. Septabene zaradi svoje edinstvene sestave (vsebujejo nesteroidni antirevmatik benzidaminijev klorid in antiseptik cetilpiridinijev klorid) učinkovito lajšajo bolečino brez omrtvičenja. Več o delovanju različnih učinkovin lahko preberete tukaj.

Pastile Septabene so visokokakovostne pastile nove generacije. Zaradi okrogle oblike brez ostrih robov so prijetne za jemanje. Odmerjanje je enostavno. Izbiramo lahko med različnimi okusi – po evkaliptu, limoni in medu ter limoni in bezgu. Pastile Septabene so prava izbira, ko želimo hitro odpraviti bolečino v grlu, zato poskrbimo, da jih imamo vedno v domači lekarni.

Učinkovitost in varnost pastil Septabene sta klinično dokazani. (1) Nedavna študija v laboratoriju pa je potrdila protivirusno delovanje pastil z edinstveno kombinacijo benzidaminijevega klorida in cetilpiridinijevega klorida na SARS-CoV-2. (2)

Pomembna je tudi dolžina cevke pršilnika

Pri okužbah zgornjih dihal vnetje ni omejeno le na majhen del grla, ampak pride tudi do vnetja v ustih in vnetja okoliških tkiv, zato je dobro, da zdravilo doseže širše območje. Pri pršilu Septabene je pršilnik oblikovan tako, da s širokim kotom razprševanja že z enim razprškom zajame večjo površino v ustih in žrelu ter tako doseže vse okužene dele. Lažje in učinkovitejše razprševanje pa omogoča kratek fiksiran nastavek (cevka za pršenje).

Ali ste vedeli?

Daljša cevka na pršilniku je manj primerna, saj lahko izzove refleks bruhanja, ob stiku z ustno sluznico se lahko tudi okuži. Tem težavam se pri pršilnikih s krajšo cevko izognemo.

Pršilo Septabene je enostavno in priročno, saj predhodno nastavljanje ali čiščenje cevke ni potrebno.

Prijeten okus, ki pomiri boleče grlo

Pastile in pršilo Septabene vsebujejo edinstveno kombinacijo dveh učinkovin, ki s trojno močjo hitro olajša bolečino, blaži vnetje in odpravlja vzrok okužbe že ob prvih znakih bolečega in vnetega grla. Pastile so na voljo v različnih okusih, od najbolj priljubljenega po evkaliptu do toplejših okusov po limoni in bezgu ter po limoni in medu.

Pršilo Septabene ima okus po mentolu in je zaradi enostavne uporabe še posebno primerno tik pred spanjem, ponoči, na sestanku ali na poti.

Katera oblika pa najbolj ustreza vam?

Poskrbite, da boste imeli Septabene v obliki pastil ali pršila vedno v domači lekarni.

Literatura
  1. Košir P. Primerjalna raziskava terapevtske enakovrednosti med testnim in referenčnim zdravilom fiksne kombinacije 3 miligramov benzidaminijevega klorida in 1 miligrama cetilpiridinijevega klorida pri preiskovancih z vnetim žrelom, povezanim z okužbami zgornjih dihal. Med Razgl 2015; 54 (3): 433–42.
  2. Steyer A, Marušić M, Kolenc M, Triglav T. A Throat Lozenge with Fixed Combination of Cetylpyridinium Chloride and Benzydamine Hydrochloride Has Direct Virucidal Effect on SARS-CoV-2. COVID. 2021; 1(2):435-446. https://doi.org/10.3390/covid1020037

Сообщение Pastile ali pršilo – kaj izbrati? появились сначала на Septabene.

]]>
https://www.septabene.si/koristno/nasveti/pastile-ali-prsilo-kaj-izbrati/feed/ 0
Kako v množici izdelkov za boleče grlo izbrati pravega? https://www.septabene.si/koristno/nasveti/kako-v-mnozici-izdelkov-za-bolece-grlo-izbrati-pravega/ https://www.septabene.si/koristno/nasveti/kako-v-mnozici-izdelkov-za-bolece-grlo-izbrati-pravega/#respond Fri, 07 Jan 2022 15:04:01 +0000 https://www.septabene.si/?p=1703 Izbiramo lahko med izdelki, ki lajšajo bolečino, zmanjšujejo (zdravijo) vnetje ali odpravljajo vzrok okužbe. Za celovito zdravljenje se priporoča uporaba zdravila, ki združuje vse tri učinke.

Сообщение Kako v množici izdelkov za boleče grlo izbrati pravega? появились сначала на Septabene.

]]>

Vsi poznamo občutek bolečega grla. Po navadi se začne z blagim praskanjem v grlu, ki se mu kasneje pridruži neprijeten občutek pri požiranju sline, ta pa se lahko razvije v močnejšo bolečino, ki traja več dni. V več kot 90 % boleče grlo povzroči virusna okužba, zaradi katere obisk zdravnika ni potreben. Priporočljivo je, da se zdravljenje začne že ob prvih znakih, saj samo tako preprečimo širjenje okužbe in se izognemo poslabšanju simptomov. Prav tako je zelo pomembno izbrati ustrezno zdravilo.

Različni načini delovanja učinkovin

Nekatera imajo dvojni učinek, za celovito zdravljenje pa se priporočajo zdravila s trojnim delovanjem.

Zdravila se razlikujejo glede na delovanje:

  • lajšajo bolečino,
  • zmanjšujejo (zdravijo) vnetje in
  • odpravljajo vzrok okužbe.

Lajšanje bolečine in zdravljenje vnetja

Nesteroidna protivnetna zdravila (benzidaminijev klorid itd.)

Lokalna nesteroidna protivnetna zdravila (NSAR) za grlo podobno kot lokalni anestetiki lajšajo bolečino, obenem pa zmanjšujejo vnetje. Tako preprečujejo nastajanje snovi, ki so vključene v vnetne procese, kar zmanjšuje bolečino in znake vnetja (rdečino, oteklino, vroč občutek).

Septabene  vsebujejo benzidaminijev klorid, ki spada v skupino nesteroidnih protivnetnih zdravil. Deluje protibolečinsko in protivnetno, ima pa tudi lokalni anestetični učinek.

V klinični študiji je bilo dokazano, da protibolečinski (analgetični) učinek zdravila Septabene nastopi že v 15 minutah in traja 3 ure. (1)

Lajšanje bolečine

Lokalni anestetiki

Za lajšanje bolečine v grlu in pri požiranju se uporabljajo tudi lokalni anestetiki, ki zmanjšujejo občutek za bolečino, ker preprečujejo prenos signala za bolečino do možganov. Predel sluznice je zato omrtvičen, kar je za nekatere uporabnike neprijetna izkušnja. V tem primeru so boljša izbira zdravila, ki bolečino zmanjšajo brez omrtvičenja, na primer Septabene.

Odpravljanje vzroka okužbe

Pri vnetem in bolečem grlu ni pomembno samo to, da odpravimo bolečino in zmanjšamo vnetje. Če ne odpravimo vzroka, se okužba lahko razširi in bolečina traja dalj časa.

Antiseptiki (cetilpiridinijev klorid itd.)

Antiseptiki so spojine, ki uničujejo mikroorganizme ali preprečujejo njihovo razmnoževanje. Učinkoviti so lahko proti virusom, bakterijam in/ali glivicam, kar je odvisno od načina njihovega delovanja. Na voljo so v pastilah, ustnih vodicah in pršilih, kot samostojne učinkovine ali v kombinaciji z lokalnimi anestetiki ali nesteroidnimi protivnetnimi zdravili.

Septabene vsebujejo antiseptik cetilpiridinijev klorid, ki uničuje mikroorganizme in preprečuje širjenje okužbe. Spada med širokospektralne antiseptike, saj deluje proti virusom, bakterijam in glivicam.

Pri okužbi je pomembno, da boleče grlo zdravimo celovito. Zato je priporočljivo izbrati zdravilo s kombinacijo učinkovin, ki odpravljajo vzrok okužbe ter olajšajo simptome in znake.

Nedavna študija v laboratoriju je potrdila protivirusno delovanje pastil z edinstveno kombinacijo benzidaminijevega klorida in cetilpiridinijevega klorida na SARS-CoV-2. (2)

Antibiotiki

Antibiotiki so skupina zdravil za zdravljenje bakterijskih okužb. Glede na način delovanja ločimo antibiotike, ki bodisi zavirajo razmnoževanje bakterij bodisi jih uničujejo. Vplivajo lahko na nastanek celične stene, tvorbo bakterijskih beljakovin ali prepis dednega materiala bakterij. Glede na obseg delovanja jih delimo na sistemske, ki delujejo na celotno telo, in lokalne, ki delujejo na mestu uporabe.

Sistemske antibiotike predpiše zdravnik pri potrjeni bakterijski okužbi grla. V več kot 90 % pa so za vneto in boleče grlo odgovorni virusi, na katere antibiotiki ne vplivajo, zato njihova uporaba ni smiselna. Posledica neustrezne in čezmerne uporabe antibiotikov je vedno večja odpornost bakterij.

Prehranska dopolnila in medicinski pripomočki na zeliščni osnovi

Na trgu so različna prehranska dopolnila in medicinski pripomočki na osnovi zelišč (npr. islandskega lišaja) ali medu. Na voljo so v obliki pastil, pršil in sirupov. Postopki registracije in dajanja na trg so drugačni kot pri zdravilih. Tudi po prihodu na trg njihova kakovost in učinkovitost nista tako strogo nadzorovani kot pri zdravilih brez recepta.

Pri zdravilih brez recepta morajo proizvajalci upoštevati zakon o zdravilih ter v registracijskem postopku dokazati njihovo varnost, kakovost in učinkovitost. Proizvajajo se v skladu z dobro proizvodno prakso, zato jim zdravniki in farmacevti zaupajo.

Prehranska dopolnila so namenjena dopolnjevanju običajne prehrane in ne zdravljenju oziroma preprečevanju bolezni, kot velja za zdravila. Zakonodaja v zvezi z njimi je ohlapnejša, obravnava jih zakon o živilih.

Kako si še lahko pomagamo?

Poleg zdravil se priporočata počitek in spanec, da si lahko naš imunski sistem opomore in se bori proti okužbi.

Nekaj nasvetov, kako si lahko pomagamo sami:

  • Dovolj pijemo, da preprečimo dehidracijo.
  • Izogibamo se hrani in pijači, ki bi lahko še dodatno dražili boleče grlo. Bolečino lajšajo juha, čaj ali topla voda.
  • Če je zrak suh, grlo še bolj trpi, zato skrbimo za ustrezno vlažnost v prostoru.
  • Izogibamo se dražljivim snovem. Ne kadimo in ne uporabljamo kemičnih čistilnih sredstev, ki lahko dražijo grlo.

Septabene – zdravilo brez recepta, ki olajša bolečino, zmanjša vnetje in odpravlja vzrok okužbe

Pastile in pršilo Septabene vsebujejo edinstveno kombinacijo dveh učinkovin s trojnim delovanjem. Benzidaminijev klorid spada v skupino nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAR), ki olajšajo bolečino in zmanjšajo vnetje. Cetilpiridinijev klorid pa je širokospektralni antiseptik, ki odpravlja vzrok okužbe (viruse, bakterije, glivice). Hiter analgetični učinek (v manj kot 15 minutah) in dolgo delovanje (več kot 3 ure) te edinstvene kombinacije sta bila potrjena v mednarodni klinični raziskavi. Potrjeno je, da so Septabene učinkovito in varno zdravilo za zdravljenje simptomov bolečega grla. Več o pastilah Septabene preberite tukaj.

Edinstvena sestava Septaben zagotavlja trojno moč:

  • olajšanje bolečine,
  • zmanjšanje vnetja in
  • odpravljanje vzrokov okužbe.

Septabene so prava izbira ob prvih znakih bolečega in vnetega grla, zato naj bodo vedno pri roki.

Literatura
  1. Košir P. Primerjalna raziskava terapevtske enakovrednosti med testnim in referenčnim zdravilom fiksne kombinacije 3 miligramov benzidaminijevega klorida in 1 miligrama cetilpiridinijevega klorida pri preiskovancih z vnetim žrelom, povezanim z okužbami zgornjih dihal. Med Razgl 2015; 54 (3): 433–42.
  2. Steyer A, Marušić M, Kolenc M, Triglav T. A Throat Lozenge with Fixed Combination of Cetylpyridinium Chloride and Benzydamine Hydrochloride Has Direct Virucidal Effect on SARS-CoV-2. COVID. 2021; 1(2):435-446. https://doi.org/10.3390/covid1020037

Сообщение Kako v množici izdelkov za boleče grlo izbrati pravega? появились сначала на Septabene.

]]>
https://www.septabene.si/koristno/nasveti/kako-v-mnozici-izdelkov-za-bolece-grlo-izbrati-pravega/feed/ 0
Boleče grlo – kaj lahko storimo? https://www.septabene.si/koristno/nasveti/bolece-grlo-kaj-lahko-storimo/ https://www.septabene.si/koristno/nasveti/bolece-grlo-kaj-lahko-storimo/#respond Sun, 10 Oct 2021 09:34:00 +0000 https://www.septabene.si/www/septolete.ru/?p=45 Сообщение Boleče grlo – kaj lahko storimo? появились сначала на Septabene.

]]>

Vsi poznamo neprijeten občutek, ki se začne z draženjem v grlu in oteženim požiranjem ter nadaljuje z ostro bolečino, ki lahko traja tudi nekaj dni. Ta bolečina je v večini primerov povezana z okužbo zgornjih dihal, ki je lahko virusna ali bakterijska.

Bolečino vsak od nas občuti drugače. Lahko se zgodi, da moramo zaradi nje spremeniti svoje načrte. Morda se težko zberemo, smo utrujeni, slabše spimo ali se na splošno slabo počutimo.

Ali ste vedeli?

Pri odraslih se okužbe zgornjih dihal pojavijo od 2- do 5-krat na leto, pri šoloobveznih otrocih pa od 7- do 10-krat na leto. Okužbe zgornjih dihal so najpogostejše akutne infekcijske bolezni.

Nas boli grlo ali žrelo?

Navadno se začne z blagim praskanjem v grlu in neprijetnim občutkom pri požiranju, nadaljuje pa z blažjo ali močnejšo bolečino, ki lahko traja tudi več dni. Boli nas grlo. Pa nas res? Boleče grlo je pogovorni izraz, največkrat pa nas v resnici boli žrelo, ki je del zgornjih dihalnih poti.

Žrelo je cev v vratu, ki povezuje nos in ustno votlino ter se nadaljuje v sapnik in požiralnik. Pomemben del žrela je poklopec (epiglotis), ki preprečuje, da bi hrano in pijačo vdihnili v pljuča. Žrelo je del obeh sistemov, dihalnega in prebavnega. Skozenj prehajajo hrana, tekočina in zrak, tako da je udeleženo pri požiranju, govorjenju in dihanju.

Glede na mesto, kjer se pojavita okužba in z njo vnetje, ločimo:

  • vnetje sluznice v žrelu (farinksu), strokovno faringitis,
  • vnetje mandljev (tonzil), strokovno tonzilitis,
  • vnetje grla (larinksa), strokovno laringitis.
Boleče grlo je eden od prvih simptomov okužbe zgornjih dihal

Ustna sluznica in sluznica v grlu sta prva obrambna linija telesa pred virusi in bakterijami. Če je njuna obrambna sposobnost oslabljena, na primer ob zmanjšani telesni odpornosti, kroničnih boleznih ali negativnih vplivih iz okolja, se lahko mikroorganizmi čezmerno razmnožijo, kar vodi v vnetje in okužbo zgornjih dihal. Verjetnost za razvoj okužbe povečajo tudi vdihavanje hladnega zraka skozi usta, pitje hladnih pijač, kadar je telo pregreto, ter prehajanje iz vročega okolja v klimatizirane prostore in nazaj (velike temperaturne spremembe).

Vzroki za boleče grlo

Vzrok za boleče grlo so lahko virusne ali bakterijske okužbe, lahko pa ga povzročajo okoljski dejavniki, kot so suh zrak ali prašni delci v zraku.

Simptomi vnetega grla

  • Draženje ali srbenje, ki se lahko razvije v bolečino.
  • Pordela sluznica in pekoč občutek.
  • Oteklina, ki otežuje požiranje.

Vneto in boleče grlo

Vzroki

virusi

bakterije

glivice

Posledice

bolečina

rdečina

oteklina

pekoč občutek

oteženo požiranje

suha usta

Septabene

Total

Trojna moč, ki hitro uglasi vaše boleče grlo!

Ali ste vedeli?

Prehlad je eden od najpogostejših vzrokov za odsotnost z dela in od pouka. Običajno ga prinesejo otroci, nato pa družinski člani zbolevajo na 2 do 5 dni. Eden od prvih simptomov je boleče grlo.

Boleče grlo najpogosteje povzročajo rinovirusi (od 30 do 50 % vseh prehladov pri odraslih), koronavirusi, enterovirusi, virusi gripe in adenovirusi. V življenju povprečno prebolimo več kot 200 prehladov. Vsak traja približno 2 do 6 dni. Virusi okužijo sluznico, ki oteče, pordeči in se vname. Simptomi se običajno začnejo kazati v grlu z neprijetnim draženjem in pekočim občutkom ter bolečino ob požiranju. V naslednjih 48 urah se izrazi večina simptomov (npr. voden izcedek iz nosa, kihanje, draženje oči, slabo počutje, kašelj). Vse te simptome povzroča vneta in otekla sluznica zgornjih dihal. Glavni zaplet pri prehladu je dodatna okužba z bakterijami, ki lahko vodi v pljučnico.

Ali ste vedeli?

Bolečina ob požiranju in draženje v grlu sta običajno prva znaka prehlada, ki pa se lahko pojavita tudi ob gripi ali celo angini.

Bolečino v grlu lahko povzročijo tudi hujše vnetne sistemske bolezni ali kajenje. Redko gre za neželeni učinek nekaterih zdravil. Hripavost in glivično okužbo v grlu in ustih lahko povzročijo tudi večji odmerki inhalacijskih kortikosteroidov, ki se uporabljajo za zdravljenje astme.

Grlo lahko začne boleti tudi, če ga čezmerno uporabljamo, na primer po dolgem govoru, pevskem nastopu ali gledališki predstavi.

Boleče grlo je simptom tudi pri angini in faringitisu. Pri angini se poleg njega pojavljajo močno zvišana telesna temperatura, običajno nad 38 stopinj Celzija (pogosto tudi tresavica), glavobol, slabost in bolečina v mišicah in sklepih. Streptokokno vnetje grla lahko prepoznamo po belih lisah, ki se pojavijo na mandljih in steni žrela. Gre za gnojne obloge, ki so (ob dodatnih simptomih) najočitnejši znak, da to ni le nedolžen prehlad in da moramo obiskati zdravnika. Do njega moramo tudi ob streptokoknem faringitisu, za katerega so ob bolečem grlu značilni utrujenost, šibkost, bolečina v mišicah, glavobol, tudi zvišana telesna temperatura.

Kaj lahko storimo ob bolečem grlu?

Kadar je vzrok za boleče grlo virus, je zdravljenje simptomatsko in usmerjeno v čim hitrejše in čim učinkovitejše lajšanje simptomov vnetja. Ob bolečem grlu si lahko pomagamo z oralnimi antiseptiki v obliki pastil ali pršila, ki uničujejo mikroorganizme in preprečujejo širjenje okužbe. Boleče grlo pogosto spremlja bolečina, zato je izdelek za samozdravljenje še učinkovitejši, če vsebuje lokalni antiseptik s protibolečinskim učinkom.

Ali ste vedeli?

Ob bolečem grlu je zelo pomembno, da zdravljenje začnemo takoj. Tako omejimo okužbo in si hitro povrnemo moči. Pri tem je zelo pomembno, da izberemo pravo zdravilo, ki bo odstranilo vzrok okužbe ter hitro olajšalo bolečino in vnetje.

Trojna moč delovanja pastil in pršila Septabene

Septabene vsebujejo antiseptik cetilpiridinij in benzidamin. Ta edinstvena kombinacija učinkovin zagotavlja TROJNO MOČ delovanja.

  • Odpravlja vzrok okužbe.
  • Hitro olajša bolečino (že v 15 minutah).
  • Blaži vnetje (rdečico, oteklino).

Med širjenjem okužb so Septabene vaša prva in prava izbira!

Kako se izogniti virusom, ki povzročajo boleče grlo?

Boleče grlo lahko deloma preprečimo. Virusne in bakterijske okužbe so nalezljive, zato je najboljša zaščita dobra higiena. Med sezono prehlada in gripe moramo poskrbeti za redno umivanje in razkuževanje rok. Ne dotikamo se oči in ust, saj lahko tako okužimo sluznico.

Ali ste vedeli?

Če zbolimo, ostanemo doma, da preprečimo širjenje okužbe. Izogibamo se rokovanju s prehlajenimi osebami. Poskrbimo za zadostno vlažnost zraka v prostorih in jih redno zračimo.

Možnost obolenja lahko zmanjšamo z ustrezno prehrano in redno telesno dejavnostjo, ki krepita imunski sistem. V hladnih jesenskih dneh si privoščimo jedi, bogate z vitamini in antioksidanti, ter popijemo veliko čaja in vode. Poleg ustrezne prehrane so zelo pomembni tudi redna telesna dejavnost, dovolj počitka in spanca, sproščenost ter urejen bioritem, izogibanje alkoholu in kajenju.

Image

Roke si redno umivamo z milom in vodo.

Image

Redno zračimo prostore.

Image

Imunski sistem okrepimo z zdravo hrano in telovadbo.

Image

Izogibamo se zaprtim javnim prostorom, v katerih je veliko ljudi.

Image

Ohranjamo ustrezno razdaljo od oseb, ki kašljajo ali kihajo.

Image

Uporabljamo papirnate brisačke in jih po uporabi odvržemo v smeti.

Image

Ne dotikamo se nosu in oči.

Image

Dihamo skozi nos (sluznica v nosu deluje kot filter za viruse in nečistoče).

Ali ste vedeli?

  • Za bakterijsko okužbo sta značilni povečana gnojnost izmečka ali izcedka iz nosu ter zvišana telesna temperatura. Zdravi se z antibiotiki. Zaradi nepremišljene uporabe antibiotikov nekatere bakterije postanejo odporne proti njim. Kadar je zdravljenje z antibiotiki potrebno, pa jih je treba jemati tako dolgo, kot to predpiše zdravnik.
  • Prehlad se običajno razvija počasi. Začne se z bolečim grlom, glavobolom in kihanjem. Drugi znaki, kot so zamašen nos, izcedek iz nosu in včasih tudi kašelj, se razvijejo pozneje. Pojavi se lahko tudi blaga ali zmerna bolečina v mišicah in sklepih, le redko tudi zvišana telesna temperatura, ki je sicer značilna za gripo.
  • Prehlad se prenaša s kapljicami, ki so v zraku zaradi kašljanja in kihanja bolnikov, ali prek neposrednega stika z bolnikom ali okuženim predmetom.

Сообщение Boleče grlo – kaj lahko storimo? появились сначала на Septabene.

]]>
https://www.septabene.si/koristno/nasveti/bolece-grlo-kaj-lahko-storimo/feed/ 0
Ali boleče grlo lahko preprečimo? https://www.septabene.si/koristno/nasveti/ali-bolece-grlo-lahko-preprecimo/ https://www.septabene.si/koristno/nasveti/ali-bolece-grlo-lahko-preprecimo/#respond Sat, 09 Oct 2021 08:05:00 +0000 https://www.septabene.si/?p=921 Сообщение Ali boleče grlo lahko preprečimo? появились сначала на Septabene.

]]>

Najpogostejši povzročitelji bolečega grla so okužbe, večinoma z virusi, pa tudi z bakterijami in glivicami. Boleče grlo najpreprosteje preprečimo, če se izognemo tem povzročiteljem. Vendar se je v sodobnem svetu, kjer smo vsi povezani, skoraj nemogoče izogniti stikom z drugimi ljudmi.

Kako se lahko zaščitimo?
  • Po vsakem obisku javnega prostora si umijemo roke. Umijemo si jih tudi, če gremo po pošto ali odnesemo smeti.
  • Poskušamo se ne dotikati obraza, zlasti oči, ust in nosu. V sluznici se virusi in bakterije začnejo množiti.
  • Svoje hrane, pribora, plastenke z vodo, prtička ali brisač ne delimo z drugimi.
  • V javnih prostorih, na primer v restavraciji, telefon pustimo v žepu ali torbici. Ne odlagamo ga na površine, na primer ob umivalnik v javnem stranišču.
  • V fitnesu telefona ne odlagamo na naprave, brisačo pa imamo okrog vratu.
  • Izogibamo se rokovanju in objemanju z osebami, ki kažejo znake prehlada.
Kako v času sezonskih okužb okrepimo imunski sistem?

Akutne virusne okužbe dihal, pri katerih je eden od prvih znakov boleče grlo, so pogostejše jeseni in pozimi. K boljši zaščiti pred njimi največ prispeva močnejši imunski sistem.

  • Poskrbimo za čim rednejši urnik spanja. Dobro prespana noč pomeni, da je imelo telo čas za okrevanje.
  • Poskrbimo, da je naša hrana bogata z vitamini in mikroelementi, da jih telesu ne bo zmanjkalo. Jemo veliko sveže zelenjave, sadja, oreščkov. Med »hitrimi« (sladice, izdelki na osnovi moke) in »počasnimi« (kosmiči) ogljikovimi hidrati se odločimo za »počasne«.
  • Dovolj pijemo, najbolje vodo ali blag čaj, saj sokovi vsebujejo preveč sladkorja.
  • Ne kadimo.
  • Popijemo manj alkohola in kave.
  • Redno telovadimo. Za to nam ni treba v fitnes. Za ohranjanje telesne pripravljenosti zadostuje že 15 do 20 minut vadbe doma ali 30 minut hitre hoje.

Še nekaj preprostih nasvetov za boleče grlo

  • Oblečemo se vremenu primerno (jakna ali plašč), da se ne prehladimo.
  • Izberemo vremenu primerno obutev.
  • V hladnem vremenu ne kričimo in ne govorimo na glas, saj to še dodatno obremenjuje glasilke.
  • Kadar je zunaj mrzlo, dihamo skozi nos.
  • V prostorih ohranjamo ustrezno vlažnost.

Сообщение Ali boleče grlo lahko preprečimo? появились сначала на Septabene.

]]>
https://www.septabene.si/koristno/nasveti/ali-bolece-grlo-lahko-preprecimo/feed/ 0
Kako pozdravimo boleče grlo? https://www.septabene.si/koristno/nasveti/kako-pozdravimo-bolece-grlo/ https://www.septabene.si/koristno/nasveti/kako-pozdravimo-bolece-grlo/#respond Fri, 08 Oct 2021 12:58:00 +0000 https://www.septabene.si/?p=954 Сообщение Kako pozdravimo boleče grlo? появились сначала на Septabene.

]]>

Najpogostejši vzrok za boleče grlo je okužba z virusom. Blagih akutnih okužb zgornjih dihal v nekaterih primerih ni treba zdraviti. V boju z njimi pomagajo domača zdravila, zlasti veliko tekočine, hrana, bogata z vitamini, in počitek. Praskanje, draženje in bolečina v grlu so neprijetni simptomi, ki pogosto vplivajo na požiranje, glas in kakovost življenja, zato jih želimo čim prej odpraviti. Kako jih lahko olajšamo in svojemu grlu zagotovimo potrebno moč?

Načini zdravljenja
Zdravila brez recepta

Na voljo je več zdravil brez recepta z različnimi lastnostmi in učinkovinami. Nekatera lajšajo simptome, druga pa odstranjujejo vzrok okužbe. Izberemo zdravilo, ki lajša bolečino, blaži vnetje in odstranjuje vzrok okužbe (viruse, bakterije ali glivice). Tako učinkujejo Septabene, ki zagotavljajo trojno moč delovanja proti bolečemu grlu. Na voljo so v 2 farmacevtskih oblikah: v priročnem pršilu in pastilah z različnimi okusi. (1) Izberemo obliko, ki nam najbolj ustreza.

Zdravljenje z antibiotiki

Antibiotiki so zdravila za zdravljenje bakterijskih okužb, na primer okužb z bakterijo Streptococcus. Pomembno si je zapomniti, da pri zdravljenju virusnih okužb niso učinkoviti. Tudi do 95 % vnetij grla pri odraslih in otrocih pa povzročijo virusi.

Antibiotiki bakterije ubijejo ali preprečijo njihovo rast in širjenje. Uporabljajo se za zdravljenje resnih okužb, ki lahko ogrožajo življenje.

Jemljemo le antibiotike, ki nam jih predpiše zdravnik.

Zdravljenje z antibiotiki je upravičeno pri resnih zapletih, kot so pljučnica, bronhitis in revmatična vročica pri tonzilitisu, ki jo povzroča streptokok skupine A. Zdravnik nam antibiotik predpiše, če je treba pozdraviti bakterijsko okužbo.

Zakaj se antibiotiki ne uporabljajo kot univerzalno zdravilo za boleče grlo?

Boleče grlo običajno povzročajo okužbe z virusi, ne z bakterijami, lahko pa je povezano z drugimi vzroki (npr. s kajenjem, mrazom, vročino). Ob pogostem in nerednem jemanju antibiotikov lahko bakterije proti njim postanejo odporne. Zato bo lahko v prihodnosti zdravljenje bolezni, kot je angina, ki je posledica okužbe z bakterijo, zelo zapleteno.

Še nekaj koristnih nasvetov

Nekatere neprijetne simptome okužbe grla lahko zdravimo s tradicionalnimi zdravili in nekaterimi domačimi zdravili.

  • Priporočljivo je okrepiti imunski sistem, kar pomeni, da moramo počivati. V boju proti okužbam imunskemu sistemu zelo pomaga reden urnik spanja.
  • Hrana, bogata z vitamini, prav tako podpira delovanje imunskega sistema.
  • Priporočljivo je, da ne kadimo in ne pijemo alkohola.
  • Bolečino lahko lajšamo s toplimi napitki, na primer s toplim (ne vročim!) čajem z medom, juho ali toplo vodo. (4)
  • V prostorih povečamo vlažnost, saj lahko suh zrak poslabša nelagoden občutek v grlu.
  • Dokler bolečina ne preneha, ne govorimo preveč in poskrbimo, da grlo čim bolj počiva.

Сообщение Kako pozdravimo boleče grlo? появились сначала на Septabene.

]]>
https://www.septabene.si/koristno/nasveti/kako-pozdravimo-bolece-grlo/feed/ 0